top of page

Vyber si krásnu dovolenku

 

 

 

Dovolenka by mala byť správnou zmesou oddychu a adrenalínu

Člun na jezeře
Invia
Rady na cestu
Adria
Booking.com
 
ZľavaDňa

Zbytočné ničnerobenie

Vyvaliť si telo na pláži a dva týždne si užívať dovolenku, čítať knihy a tešiť sa z prítomnosti milovanej osoby. To je zrejme sen každého, kto nevyhľadáva adrenalín a miluje pokoj. Teraz sa skúste zamyslieť nad tým, či by vám na takúto „lenivú“ dovolenku nestačil len týždeň.

Americký psychológ Daniel Kahneman prišiel pred pár rokmi so zaujímavým postrehom. Tvrdí, že našu celkovú spokojnosť utvára najmä to, ako sme sa cítili v najviac intenzívnej chvíli počas dovolenky alebo počas pracovného dňa, a následne to, aký bol záver dovolenky alebo krátky čas pred odchodom z práce.

Príklad: Keď ste na týždennej dovolenke, na ktorej neprší iba tri dni, ale napriek tomu zažijete niečo úžasné a navyše sa vydarí posledný deň (napríklad na rafte zdoláte dravú rieku alebo vyleziete na ten obrovský kopec, ktorý vidíte z pláže), tak budete takmer určite dovolenku považovať za skvelú.

Ležať dva týždne na dovolenke na pláži je totiž zbytočné – samozrejme, nie pre každého. Prvé dni si to človek užíva, ale nasledujúce dni sú identické a človek sa začne nudiť. Stereotyp spôsobí to, že po návrate z dovolenky si neviete spomenúť, čo ste v dané dni robili. Dovolenku v konečnom dôsledku hodnotíte neutrálne. Ak však zažijete pár svetlých momentov, ktoré vás prekvapili, na dovolenku spomíname priaznivejšie. Ak vás, naopak, v mori popŕhlila medúza, ohodnotíte dovolenku horšie.

Naše dve ja

D. Kahneman tvrdí, že spôsob, akým prežívame a vnímame spokojnosť a šťastie, závisí od dvoch častí nášho „ja“. Prvé ja je zážitkové a druhé spomienkové. Zážitkové ja zahŕňa všetko to, čo človek aktuálne cíti, celú paletu pocitov vo všetkých intenzitách – popíjanie drinkov, plávanie, rozprávanie sa, vôňa rannej kávy alebo večerné pohladenie. 

Spomienkové ja, naopak, predstavuje to, čo zostane po zážitku – je to systém, ktorý má za úlohu vyjadrovať sa k všeobecnému dianiu nášho života, komentuje náš príbeh na základe toho, čo si zo spomienok vyberieme ako zaujímavé. To, čo si vyberie ako zaujímavé, však nie je nič zo stereotypu – je to niečo obzvlášť pozitívne alebo negatívne.

řecký ráj

Práve tieto dva rozdielne mechanizmy môžu podľa D. Kahnemana pri skúmaní nášho šťastia spôsobiť zmätok. Navyše, čo je podstatné: psychológovia zistili, že u človeka pri hodnotení dovolenky, víkendu alebo pracovného dňa prevažuje spomienkové ja pred zážitkovým. Na základe toho hodnotíme celý deň alebo dovolenku.

Chcete na dovolenku spomínať? Naplánujte si aj nejaké zážitky a najmä čím má váš oddych vyvrcholiť

Pre človeka totiž nie je v rámci dovolenky dôležitá rutina a každodennosť, ale vrcholy a pády, významné udalosti a hlavne konce. Zážitkové ja si žije každý deň na pláži, užíva si to, ale po krátkom čase tieto spomienky nadobro miznú v záplave ďalších plytkých zážitkov.

Väčšina momentov v našom živote, keď ich spočítame, trvá asi tri sekundy. To znamená, že mesačne akýchto minizážitkov prežijeme asi 600-tisíc a za život povedzme 600 miliónov. A väčšina v nás nezanechá žiadnu stopu.

Tušíte napríklad, čo ste v takomto čase robili pred týždňom? Pokiaľ áno, zrejme to bolo niečo, čo pozitívne alebo negatívne vybočovalo zo stereotypu. Väčšina zo zážitkov je však jednoducho ignorovaná spomienkovým ja, ktoré plytké zážitky nezaujímajú. 

Ale nejako si uvedomujeme, že by sa predsa mali počítať. Veď to, čo sa deje v týchto momentoch, je náš život. Je to konečný zdroj, z ktorého uberáme počas života na zemi. A to, ako tie chvíľky trávime, by malo byť relevantné,“ povedal D. Kahneman na konferencii TEDx.

Potápěč a korály

Ideálna dovolenka

Čo z toho vyplýva, ak sa chystáte na dovolenku? Ak chcete maximalizovať šťastie vášho zážitkového ja, plánujte si dlhú dovolenku. Ďalší týždeň popíjania kokteilov na slnku bude takmer určite udržiavať vašu stresovú úroveň na nižšej úrovni ako hrbenie sa nad klávesnicou v práci.

Ak však chcete maximalizovať šťastie aj vašej spomienkovej mysle, ktorá ignoruje prchavé prežívanie instantných zážitkov, zdĺhavá dovolenka v tomto prípade nemá veľký zmysel. Spomienkovému ja, ktorý ju po dovolenke hodnotí, je totiž jedno, či ste boli v Chorvátsku jeden alebo dva týždne. Čas preň nie je podstatný. Podstatné sú zážitky. Aj preto sa nám môže zdať, že čas letí, aj keď deň má vždy 24 hodín.

Pokiaľ teda strávite dovolenku len opekaním sa na slnku bez toho, aby došlo k nejakým zvratom (pozitívnym alebo negatívnym), pre spomienkové ja nevznikajú nové podnety, a teda ani spomienky. Ďalšie dni v stereotype tak akoby ignoruje a v konečnom dôsledku ich v hodnotení a spokojnosti z dovolenky nezohľadní.

Posledný deň je najdôležitejší

Zaujímavé pritom je, že sa nerozhodujeme podľa takýchto mikrozážitkov, ale podľa spomienok, ktoré nám ostali. No treba priznať, že spomienky nie sú stále dôveryhodné, pretože ich môže prehlušiť jeden zlý zážitok na konci. A platí to aj naopak, zážitok z katastrofálneho výletu sa môže zmierniť tým, že sa skončí happyendom.

Dajte teda obom „ja“ to, čo ich najviac uspokojuje. Zážitkovému ja dodajte pohodovú dovolenku a tomu spomienkovém

Růže
bottom of page