top of page

Motivovať áno, ale správnym smerom

  Motivácia pre každého.

Pre zamestnancov na Slovensku sú zatiaľ cennejšie nefinančné benefity ako ich pracovný postup.


Firma má problémy udržať si svoj rast. Ak sa rozhodne pozrieť sa na to, ako to súvisí so zamestnancami, môže sa to skončiť aj nasledovne. Ak zvýši ich motivovanosť, zníži fluktuáciu, zvýši spokojnosť zákazníkov a na záver si na účet pripíše i vysnívané zvýšenie ziskovosti.

Odborníci z medzinárodnej poradenskej a outsourcingovej firmy v oblasti ľudských zdrojov Hewitt Associates tvrdia, že táto jednoduchá zápletka so šťastným koncom nie je vôbec výnimočná. A že vysokú motivovanosť pracovníkov môžu naozaj oceniť v podobe vyššej návratnosti i akcionári.

Spoločnosť dokonca vyrátala, že až jedna pätina rastu tržieb sa dá ovplyvniť motivovanosťou pracovníkov. Pri týchto odvážnych tvrdeniach vychádzala zo štúdií, ktoré robila v tridsiatich krajinách na štyroch kontinentoch podľa metodológie vyvinutej v 90. rokoch minulého storočia.
Epizóda dva

No firma ešte nemá vyhrané ani vtedy, keď motivovaných ľudí naozaj nájde, zamestná a udrží si ich. Podstatné totiž je, či sú motivovaní správnym smerom.

Ham.sk

Ham.sk je online portál na webovej adrese www.ham.sk, ktorý umožňuje zákazníkom v Bratislave a v Košiciach, si online objednať donášku jedál z cca 100 reštaurácií

Svetnapojov.sk

Predávame hlavne drahší prémiový alkohol. Naše výhody oproti konkurencii sú rýchle dodanie, objednávky do 15:00 odosielame ešte v ten deň, najširší sortiment alko nápojov na Slovensku, tovar reálne na sklade, bezpečná preprava, web s filtrami a veľkými/kvalitnými náhľadmi produktov.

Teda či vyznávajú rovnaké ciele, vízie, hodnoty ako spoločnosť a jej vedenie. „Naši zamestnanci vedia, prečo ráno vstávajú do práce,“ pomenovala to riaditeľka farmaceutického koncernu GlaxoSmithKline.Hodnotové prepojenie medzi zamestnávateľom a zamestnancami bude podľa spolumajiteľa a vedúceho partnera konzultačnej spoločnosti Amrop Jenewein Group Martina Krekáča zohrávať postupne čoraz dôležitejšiu rolu. Na Slovensko sa tento prístup len prediera, vo svete mu už dali meno – vojna o talenty, epizóda dva.
Prvá časť globálnej bitky o talenty sa rozpútala pred niekoľkými rokmi. Víťazil v nej ten, kto získal tých najlepších.

V druhom pokračovaní sa už nehľadajú najlepší, ale najlepší z najlepších. Teda takí, ktorí dokážu pracovať efektívne a hlavne pochopia hodnotové smerovanie svojho zamestnávateľa.

ČiernyDrak.sk

Zameriava sa na PC príslušenstvo, hlavne hráčske klávesnice, slúchadlá a myši, predáva aj videohry a filmy.

TPD.sk

Klasická eshopová kampaň pre eshop TPD.sk, ktorý je jedným z najväčších na Slovensku.

Esat.sk

E-shop Esat.sk pôsobí na slovenskom trhu od roku 2010. Nosným programom je internetový predaj elektroniky a príslušenstva.

Motivovanosť, nie spokojnosť

Motivovanosť však nie je spokojnosť,“ zdôrazňuje konzultant firmy Hewitt Associates Kamil Švec. Spokojný totiž môže z kancelárie odchádzať aj ten, kto celý deň len pil kávičku, debatoval s kolegami a pre svojho zamestnávateľa neurobil nič užitočné. Uspokojení ľudia nemajú dôvod tlačiť vývoj firmy dopredu, zdôrazňuje zase konzultant spoločnosti Silma Riava 
Hewitt pod slovom motivovanosť má skôr na mysli to, že zamestnanec chce pre spoločnosť pracovať aj v budúcnosti, hovorí o nej pozitívne a robí viac než len to, čo musí.

Firmy na Slovensku, ktoré majú najviac motivovaných zamestnancov, sa od zvyšku trhu odlišujú vo viacerých oblastiach. Hewitt to tvrdí na základe štúdie, 
http://bojuj.majestat.czgoogle-site-verification: googlefcd9bf46a2b02376.html

Vyplýva z nej, že tí najlepší slovenskí zamestnávatelia dokážu svojich ľudí oveľa viac ako iné spoločnosti motivovať vďaka nefinančným benefitom, vzťahom s topmanažmentom, rozvoju kariéry a platom. Celkovo dosahujú väčšiu motivovanosť ako priemer trhu vo všetkých meraných faktoroch.
Tí najlepší však vyhlasujú, že v porovnaní s konkurenciou nerobia nič extra. Dokonca víťaz tohtoročnej súťaže GlaxoSmithKline ponúka menej benefitov ako podniky, ktoré sa zďaleka tak vysoko v rebríčku neobjavili.

Naozaj nemajú diametrálne odlišné politiky a postupy. Len ich vykonávajú častejšie, intenzívnejšie a v lepšom zladení s celkovou stratégiou spoločnosti, konštatuje štúdia.

Lepšie ako poistka

Z prieskumov robených na Slovensku vyplynulo, že pre motivovanosť zamestnancov sú dôležitejšie nefinančné benefity ako kariérny rast. Riaditeľa poradenskej divízie spoločnosti Hewitt Associates pre strednú a východnú Európu Zsolta Szeleckého to prekvapilo.
Zrejme je to preto, dôvodí, že Slováci si ešte nezvykli, že od svojho zamestnávateľa môžu nejaké benefity vôbec dostávať. No v dlhodobom ohľade je pre motivovanosť kľúčová práve možnosť kariérneho rastu a fakt, ako môže človek na sebe pracovať. „Ľudia časom pochopia, že investovať do vlastného rastu a vzdelania je lepšie ako poistka v nezamestnanosti,                                      Motivácia pre každého.                             https://www.funtube.sk/arnold-schwarzenegger-ako-uspiet/?ref=2557&utm_medium=2557&utm_source=Aff&utm_campaig

Lepší.tv

Zapomeňte na klasickou anténu nebo satelit, do módy nastupuje internetová televize! Samotné zapojení internetové televize je neuvěřitelně snadné.

Learn2Code

Pri našich online a prezenčných kurzoch zaručene nikto nezaspí, všetky kurzy sú akreditované a vyučované top odborníkmi z praxe. Pri online kurzoch ponúkame najväčší vzdelávací obsah na Slovensku a každý mesiac pribúdajú nové a zaujímavé kurzy.

Najdarček.sk

Obchod Najdarcek.sk ponúka netradičné, vtipné, originálne darčeky a gadgets. Nájdete tu darčeky pre mužov a ženy všetkých vekových kategórií spolu s tipmi na darčeky k narodeninám. Rýchle doručenie do 24/48 hodín. Pri objednávke do 12:00 je zásielka doručená zákazníkovi na druhý pracovný deň. Poštovné zdarma pri objednávke darčekov nad 30€.

adrop.cz/plavba-na-gondole

 Portál Adrop.cz nabízí dárky pro muže i ženy, pro dvojice i skupiny. Vybírat můžete z kategorií adrenalinové dárky, sport, auto-moto, voda, vzduch, relaxace a krása, romantika, kurzy a určitě nepřehlédněte speciální nabídku

Téma nefinančné benefity začína byť medzi personalistami skutočne horúca na Slovensku, ale aj v Česku a okolitých krajinách, potvrdzuje slová svojho kolegu Jana Stejskalová z českého Hewittu. V tomto prípade však nejde ani tak o súťaž v množstve, ale skôr v rozličnosti zamestnaneckých výhod.
 
A hlavne v tom, či ponuka rešpektuje želanie zamestnancov. „Môže sa stať, že firma má výborný balík benefitov, no neoboznamuje s nimi dostatočne a jej pracovníci o nich ani nevedia,“ zvýrazňuje veľkú chybu firiem J. Stejskalová.
Peniaze na začiatku

Motivovanosť, a ukazujú to aj slovenské prieskumy, teda nie je len o sume na výplatnej páske. Hoci peniaze zostávajú pre Slovákov pri voľbe zamestnávateľa stále dôležité. „Byť silný na trhu a mať finančnú stabilitu je, samozrejme, nevyhnutné, no pozrite sa napríklad na banky. Tie takisto platia nadpriemerne, no v rebríčku sa vysoko neobjavili,
Viditeľné rozdiely

Pri detailnejšom pohľade na tých, čo obsadili v slovenskom rebríčku horné priečky, sú ich kvality viditeľné, tvrdí Hewitt. V prípade víťazného Glaxa, druhého koncernu Abbott Laboratories, tretieho Mercku, štvrtého Softecu a piateho Hewlett-Packardu (HP) sa ukazujú pri vyhľadávaní, udržaní aj motivovaní ľudí.Títo zamestnávatelia získavajú v porovnaní s priemerom trhu viac žiadostí o zamestnanie. Majú nižšiu fluktuáciu v prvom i druhom roku zamestnania.

Menej ľudí od nich dobrovoľne odchádza. Lepšie sprostredkúvajú svoj imidž dobrého zamestnávateľa. Viac dbajú na plánovanie pracovnej sily a na programy nástupníctva.
Systematicky pracujú s kľúčovými ľuďmi, viac míňajú na školenia. Hoci v tom je viac ako kvantita dôležitá efektívnosť. Tí najlepší zároveň viac využívajú prieskumy spokojnosti svojich pracovníkov. Poskytujú im viac flexibility pri rozvrhnutí pracovného času alebo pri výbere benefitov.
Pri náboroch kladú dôraz najmä na osobnosť uchádzača. Je to predzvesť toho, čo bude v budúcnosti ešte rozšírenejšie, avizuje M. Krekáč. Takisto ako to, že pri obsadzovaní voľných pozícií sa bude čoraz viac loviť vo vlastných vodách.

Interserver Webhosting

Čoraz viac vlastní

Súhlasí s tým aj Z. Szelecki. Už dnes to je efektívnejšie, rýchlejšie a aj lacnejšie. Hlavne pre tých, ktorí majú výraznú a špecifickú firemnú kultúru.Naučiť totiž nových ľudí účtovať, montovať, dvíhať telefóny je jednoduchšie ako zmeniť ich postoje a správanie želaným smerom. Ak už firma takých má, nemusí investovať čas, energiu ani peniaze do zaškolenia novicov zvonka. Navyše, ak zamestnanec vyznáva rovnaké hodnoty a vízie ako jeho zamestnávateľ, mal by byť za to odmenený postupom v kariérnom rebríčku
Preferovaním vlastných ľudí pred externými je pri náboroch známy napríklad koncern Procter & Gamble. Platí v ňom dokonca zákaz brať ľudí zvonka okrem čerstvých absolventov.

Pri takomto extrémnom postoji k náboru však hrozí, že spoločnosť stratí kontakt s trhom. Preto musí byť veľmi opatrná a profesionálna
Počítame s nimi

Svojich zamestnancov pri obsadzovaní predovšetkým manažérskych pozícií preferujú aj firmy, ktoré Hewitt považuje za najlepších tohtoročných zamestnávateľov na Slovensku. Napríklad farmaceutický koncern Abbott vyhľadáva kandidátov na pozície stredného a vyššieho manažmentu predovšetkým spomedzi vlastných zamestnancov. „Aby naši ľudia vedeli, že sa s nimi počíta, že majú možnosť kariérne rásť,Podobne to je aj pri výberových konaniach u ďalších ocenených zamestnávateľov. Firmy sú dokonca ochotné prižmúriť oko nad tým, že domáci kandidát nie je tak odborne alebo skúsenosťami na výške ako uchádzač zvonka.

Problém pri možnostiach kariérneho rastu majú tie spoločnosti, ktoré veľa stupienkov v organizačnej štruktúre nemajú. Ako napríklad HP. „Schopní ľudia naozaj nemajú u nás veľa možností kariérne rásť.
 O to viac dávame prednosť domácim kandidátom pred externými,“ opisuje generálny riaditeľ HP Peter Weber.

Naopak, záujem o kariérny rast mimo Slovenska vrátane zahraničných stáží dokážu úspešne uspokojiť firmy patriace do globálnych sietí. Napríklad až desať percent zo sto zamestnancov v slovenskej pobočke spoločnosti Glaxo sa zapája do medzinárodných firemných tímov. „Je to naše veľké plus
Ozdraviť rovnováhu

Na čom však musia viaceré firmy na Slovensku zapracovať, je rovnováha medzi prácou a súkromným životom. O „ozdravení“ tohto pomeru hovorí aj personálna šéfka Glaxa Eva Birčáková.

Vysvetľuje, že práca vo farmaceutickom biznise si síce nevyžaduje priemerne dvanásť hodín v práci, no nezriedka sa pracuje aj cez víkendy. „Chceme zefektívniť všetky naše procesy a zistiť, kde ešte plytváme časom,

bottom of page